Mi is az az amigurumi?

Az amigurumi kötött vagy horgolt figura, általában állat, de bármilyen baba, figura is lehet. Készülhet dísztárgynak, dekornak vagy játéknak is. 

A szó maga és a technika is japán eredetű. Rengeteg stílus létezik, klasszikustól a modernig, egyedi vagy hagyományos minták alapján. Leírásokat és videókat tucatjával találhatunk az interneten, ami alapján elsajátítható a technika, de könyvformájában is elérhetőek ezek az anyagok. A horgolt verzió elterjedtebb, de kötésre is találhatunk példákat. Már pár óra alatt is látványos dolgokat készíthetünk és akár gyereknek is jó szórakozás lehet a készítés. Az alapok elsajátítása és némi gyakorlás után pedig bármit elkészíthetünk, amit csak szeretnénk.

Ha teljesen kezdő vagy, de az alapokat már tudod, akkor érdemes egyszerűbb mintákkal kezdeni. Az interneten rengeteg ingyenes minta található, de fizetősből is akad bőven. Sok anyag található videóval, megkönnyítve a kezdő lépéseket. De érdemes könyvet is beszerezni, sok információt találhatunk benne és mind egy könyvben, egy helyen.

Amigurumi fonalak

Nagyon fontos a megfelelő fonal és horgolótű kiválasztása. Érdemes először a kifejezetten amigurumihoz ajánlott fonalakkal próbálkozni. Fonal választásánál több szempontot is figyelembe kell vennünk. Az összetétel az egyik legfontosabb, találunk 100% pamut, akril, poliészter vagy kevert fajtákat is. A pamut természetes, találunk bőrbarát és vegyszermentes típusokat, az akril inkább pénztárca barát. Választásnál figyelembe kell vennünk a vastagságát, túl vékony fonallal a munka nagyon lassú is lehet és a végeredmény kicsi lesz. Ezeken kívül a színskála sem elhanyagolható szempont és vannak különleges fonalak is amikkel szőr vagy plüss hatást érhetünk el vagy díszítéshez használhatjuk. Egy mintán belül érdemes egyforma vastagságú és textúrájú fonalakat használni, így lesz a végeredmény szép és arányos.

A kínálatunkban megtalálhatók az amigurumihoz használható legnépszerűbb fonalak.

Pamut fonalból a Catania-t vagy a Organic Baby Cotton-t ajánlanám, zsenília fonalból pedig a Happy Chenille-t.

Idekattintva egyhelyen megnézheted őket.

Horgolótű

A horgolótű kiválasztása éppen olyan fontos, mint maga a fonal. Találunk ergonomikusat, műanyagot, aluminiumot, tompát vagy hegyeset. Ha meg találtuk a kedvenc formánkat, ami a legjobban kézre áll, nem csúszik, és könnyen dolgozunk vele, akkor az adott fonalnál mindig találunk a leírásban „Ajánlott horgolótű méretet”, így kezdetben érdemes a méretet ez alapján választani. Ha több méret van megadva, akkor pedig mindig a kisebbet, hogy szép szorosan tudjuk a szemeket egymás után horgolni. Itt a legfontosabb, hogy próbáljunk ki több fajtát és a tapasztataink alapján később sokkal egyszerűbb lesz a döntés. Nézd meg kínálatunkat!

Tömőanyag

Töltőanyagból is többfélét választhatunk, szintetikusat vagy természeteset. A legmegfelelőbb egy olyan fajta kiválasztása, ami mosógépben is mosható, és nem veszíti el a formáját. Nálunk a legjobbat találod: Prym tömőanyagot.

Kiegészítők amigurumihoz

Szükségünk lehet még különböző „alkatrészekre”, mint a szemek, orrok vagy ízületek, ezeket megvásárolhatjuk előre elkészített formában, de használhatunk gombokat is akár. Itt van néhány fontos amigurumi kiegészítő. Ezeket a részeket készíthetjük hímzéssel, egyszerű hímzőcérnával vagy horgoló fonallal, ekkor csak egy tompa tűre lesz szükség mellé. A tűt mindenképpen be kell szereznünk, hiszen az elemek összekötése varrással történik. Ehhez megfelelő választás egy hosszabb, nagyobb lyukú tompa merkelőtű, de műanyag tűt is választhatunk, mint például ez a gyapjúvarrótű.

Ezeken kívül beszerezhetünk még pár hasznos kelléket, amivel megkönnyíthetjük a dolgunkat. Egy kicsi, hegyes ollónak mindenképpen jó hasznát vehetjük, de bármilyen olló megteszi, a lényeg, hogy elég éles legyen. Ollóink választéka. Használhatunk szemjelölőket is, ebből is találunk különböző fajtákat, de használhatunk a szemjelöléshez más színű fonalat vagy akár gemkapcsot is. Kedvenc szemjelölőnk itt található.

Ha beszereztünk minden szükséges eszközt és alapanyagot, akkor jöhet az alapok elsajátítása és begyakorlása. Kezdhetjük a tanulást láncszemekkel és rövidpálcákkal, majd a szaporítással és a fogyasztással. Utána jöhet a varázskör és egyéb hasznos praktikák, mint a fonal eldolgozása, a testrészek összevarrása, szemek és orr hímzése.

Tipp: egy kis arcpirosítóval, kedvesebbé tehetjük a figuránk arcát, de ne essünk túlzásba sem 🙂

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hasonló cikkek

Blokkolás
Andi

Mi a blokkolás? Hogyan csináljam?

Pár szó a blokkolásról általában Blokkolásnak azt a folyamatot nevezzük, amikor a horgolás vagy kötés utolsó fázisaként formázzuk és méretezzük a munkát. Ez egy nagyon

Calico fonalak a sárga árnyalataiban
Andi

Fonal újdonság: Calico

Egy újdonsággal érkezem ma hozzád. Már alig vártam, hogy megismertessek veled egy új fonalat. Örülök, hogy a színpompás kínálatomat bővíthettem egy olyan fonallal, ami minőségében

Fonalak
Andi

3+1 kedvenc őszi fonalam

Nem tudom, te hogy vagy vele, de engem ebben az évben elég hamar elért az őszi hangulat. Így a forró nyár után könnyű volt ráhangolódni

Értesülj első kézből!