Mi a blokkolás? Hogyan csináljam?

Blokkolás

Pár szó a blokkolásról általában

Blokkolásnak azt a folyamatot nevezzük, amikor a horgolás vagy kötés utolsó fázisaként formázzuk és méretezzük a munkát. Ez egy nagyon fontos lépés, hiszen attól, hogy a tűt letettük még nem feltétlenül vagyuk készen a munkánkkal. A blokkolás lényege, hogy a kész darabot szép formára és pontos méretre igazítjuk. Egy lazábban horgolt vagy kötött kendőnél sokkal szebben kiadja a mintákat és alakíthatunk is rajta. Rendeződnek a kesze-kusza szemek, és kapunk egy szép egységes felületet. Egy pulóvernél, akár fél mérettel is növelhetjük a nagyságot, a blokkolásnak köszönhetően. Ha milliméterre pontos méretet szeretnénk, akkor is érdemes blokkolni.

Blokkolás a gyakorlatban

Tartja a mondás, hogy ahány ház annyi szokás, ez a blokkolással sincs másként. Mindenki másképp tanulta, látta vagy hallotta. Így ha fogalmad sincs merre indulj és hogyan kezdj hozzá, hogyan csináld végig a folyamatot, leírom, én hogyan szoktam kendőt blokkolni. Remélem segítségedre lesz ez a leírás.

Előkészületek

  1. lépés: Előkészítem a terepet. Keresek a lakásban egy ideális helyet, ahol elfér a blokkolni kívánt darab, egy kendőnél vagy takarónál ez egészen nagy terület is lehet. Fontosak a körülmények is, hiszen 1-2 napra szükség lehet a száradáshoz. Ezért mindenképpen érdemes olyan helyet keresni, ahol nem lesz útban a munka, ha már kifeszítettük a darabot, nem érdemes mozgatni, mert könnyen elcsúszhat.
  2. lépés: Előkészítem az eszközöket. Gombostű, sok-sok gombostű. Tényleg nagyon sok. Aztán szükség lesz még egy szivacsra vagy tiszta szórófejes flakonra, a nedesítéshez. Egy törülköző, ami felszívja a felesleges vizet. Szivacs, szőnyeg vagy jógamatrac, amire ki tudjuk majd feszíteni és kényelmesen elfér rajta. Egy mérőszalag, a pontosság és szimmetria kedvéért.
  3. lépés: Szőnyegen vagy padlószőnyegen, csak leterítem a törülközőt a földre vagy fogok egy jógamatracot és arra terítem. Tehát mindenképp egy puhább felületet választok, amibe kényelmesen bele tudom szúrni a gombostűt és erre teszek egy anyagot (jelen esetben törülköző), hogy ne legyen vizes minden és a felesleges nedvességet felszívja.

A blokkolás

  1. lépés: A kendőt szépen kiterítem és elkezdem igazgatni, a három sarkát kifeszítem és rögzítem a gombostűvel, ha szükséges, merőszalaggal ellenőrzőm, hogy szimetrikus legyen.
  2. lépés: A forma kialakítására ügyelve, sűrűn szúrom gombostűvel, folyamatosan igazgatom és rendezgetem, akár többször visszatérek egy részre, addig amíg el nem érem a kívánt eredményt. Folyamatosan figyelek a szimmetriára és az egyenes vonalakra. Vannak olyan aprólékos minták, ahol akár 1 centiméterenként vagy még sűrűbben teszem a gombostűket.
  3. lépés: Vizes szivaccsal vagy szórófejes flakonnal egyenletese nedvesítem a kendő felületét. Én általában 1-2 óra múlva újra nedvesítem. Majd hagyom teljesen megszáradni, 24 óráig minimum, de előfordul, hogy 48 óráig is hagyom száradni.
  4. lépés: Ha megszáradt, eltávolítom a gombostűket és készen is van.

TIPP: Ezt a folyamatot minden mosás után megismétlem, hogy a kendőm minden alkalommal szép és egységes legyen.

Ez a techika a száraz blokkolás, igaz a nevével ellentétben nem teljesen száraz, hiszen használunk hozzá vizet, de csak minimálisan nedvesítjük a felületet, éppen annyira amennyire szükséges, nem áztatjuk el az egészet. Ezen kívül léteznek még más technikák is, például a nedves blokkolás vagy gőz blokkolás is.

Blokkolás

Más technikák

A gőz blokkolás talán a legkevésbé elterjed technika, hiszen otthon, egy normál háztartásban nem biztos, hogy minden eszköz és körülmény adott hozzá. Gőz segítségével, nedvesen vagy szárazon formálják a kötött és horgolt darabokat, majd ugyan úgy formára alakítják. Otthoni körülmények között ehhez a technikához használhatunk gőzölős vasalót.

A nedves lokkolás már sokkal elterjedtebb technika, annyi a különbség a száraz blokkolással ellentétben, hogy a darabot vízbe áztatjuk, majd a felesleges víz eltávolítása után feszítjük ki és rögzítjük a darabot. A technika előnye, hogy pár perc vízben áztatás hatására a fonal fellazul és sokkal rugalmasabbá válik.

TIPP: Nedves blokkolásnál a felesleges vizet nagyon óvatosan kell eltávolítani, nem szabad csavargatni vagy rázni. Terítsd ki egy törülközőre és óvatosan tekerd fel, hogy a felesleges vizet felitasd.

Miért érdemes blokkolni?

Egy-két kivétellel minden horgolt és kötött munkát érdemes blokkolni. Kendőt, sálat, stólát, sapkát, pulovert és lakásdekorációt, mint takaró és párnahuzat. Pamut, gyapjú, akril és kevert szálú fonalat is lehet blokkolni, de erre nincs kőbe vésett szabály, hogy mit milyen technikával érdemes. Esetleg apróbb útmutatások léteznek, hogy mit milyen technikával érdemesebb. Nedves blokkolást bátran használhatunk bármilyen összetételű munkánál.

A videóban láthatod, én hogyan csinálom a gyakorlatban a blokkolást.
A videóban szereplő fonalat ITT találod!

Remélem hasznos volt számodra ez a leírás és bátran kezdesz hozzá a blokkoláshoz, ha bármi kérdesed marad keress bátran bizalommal ITT!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hasonló cikkek

Blokkolás
Andi

Mi a blokkolás? Hogyan csináljam?

Pár szó a blokkolásról általában Blokkolásnak azt a folyamatot nevezzük, amikor a horgolás vagy kötés utolsó fázisaként formázzuk és méretezzük a munkát. Ez egy nagyon

Calico fonalak a sárga árnyalataiban
Andi

Fonal újdonság: Calico

Egy újdonsággal érkezem ma hozzád. Már alig vártam, hogy megismertessek veled egy új fonalat. Örülök, hogy a színpompás kínálatomat bővíthettem egy olyan fonallal, ami minőségében

Fonalak
Andi

3+1 kedvenc őszi fonalam

Nem tudom, te hogy vagy vele, de engem ebben az évben elég hamar elért az őszi hangulat. Így a forró nyár után könnyű volt ráhangolódni

Értesülj első kézből!